Strona główna / Aktualności / Wystawa
11 Wrocław Miastem Mediacji i Sprawiedliwości Naprawczej
Wrocław jawi się jako miasto otwarte na inicjatywy dotyczące wsparcia mieszkańców w zakresie alternatywnego rozwiązywani sporów, ze szczególny uwzględnieniem mediacji.
- Miasto, poza realizacją zadania zleconego, jakim jest prowadzenie bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego, w tym mediacji we własnym zakresie finansuje ofertę mediacji. Bezpłatne wsparcie prawnika, mediatora lub doradcy obywatelskiego dla osób w potrzebie oferowane jest przez kilkanaście podmiotów zrzeszających prawników oraz kilkanaście organizacji pozarządowych, działających na terenie całego miasta. Jest to forma wsparcia ogólnie dostępna.
- Miasto Wrocław, ze środków własnych, finansuje ofertę mediacji, która świadczona jest przez Pogotowie Mediacyjne – Dom Pokoju.
- Stolica Dolnego Śląska jest pierwszym w Polsce i 10 na świecie miastem sprawiedliwości naprawczej (Restorative Cities), co stawia wyzwania związane z:
- budowaniem społeczności lokalnej w oparciu o ideę dialogu,
- przeciwdziałaniem mowie nienawiści,
- zadośćuczynieniem za wyrządzone krzywdy.
Wrocław jako miasto Sprawiedliwości Naprawczej koordynuje szereg inicjatyw własnych, jak i oddolnych.
Wizerunek Miasta Wrocławia jako zorientowanego na pokojowe i nie władcze rozwiązywanie konfliktów i sporów jest deklaracja współpracy, asygnowana 22 grudnia 2023 r. przez Prezydenta Miasta Wrocławia oraz reprezentantów: Sądu Okręgowego we Wrocławiu, instytucji reprezentujących adwokatów i radców prawnych oraz Uniwersytet Wrocławski. W dokumencie zadeklarowano podejmowanie wszelkich odpowiednich działań na rzecz rozwoju zastosowania mediacji i jej popularyzowania.
Nadmienić należy, że w obszarze pokojowego i nie władczego rozwiązywania konfliktów i sporów dużą aktywność wykazują wrocławskie organizacje pozarządowe, które działając oddolnie przyczyniają się do wzmacniani bezpieczeństwa mieszkańców.